İzmir Rehberler Odası’nın öncülüğünde Profesyonel Turist Rehberlerine İnanç Turizmi hakkında eğitim verdi.

İzmir İnanç Turizmi ile Dünyaya Açılmalı

İzmir Rehberler Odası’nın öncülüğünde Profesyonel Turist Rehberlerine İnanç Turizmi hakkında eğitim verdi.

İzmir’in İnanç Turizmi ve Kültür turizmi kapsamında hak ettiği yeri alması için büyük çaba gösteren Kültür ve İnanç Turizmi Derneği, İzmir’in ve Ege Bölgesinin İnanç Turizmi ile Dünyaya açılmasını hedefliyor.

Bu kapsamda İzmir Rehberler Odası ve Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ‘Yedi Kiliseler Uzmanlık Eğitimi’, Kültür ve İnanç Turizmi Derneği’nin katkılarıyla teorik ve pratik olarak iki aşamalı olarak gerçekleştirdi.

İzmir Rehberler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Macit Şaşzade “Bu yıl dördüncü kez Turist Rehberleri Birliği ile (TUREB) ile birlikte ‘7 Kiliseler Uzmanlık Programına’ başladık. 6 gün süren program bir sınavla sona erdi. Profesyonel Turist Rehberleri, hem teorik hem de pratik bazda eğitim aldı. Eğitimi Türkiye, Avrupa ve Asya’da erken yahudilik ve hristiyanlık konusunda uzman bir isim olan Amerikalı Prof. Dr. Mark Wilson ve Dr. Jason Borges verdi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen rehberler Roma Dönemi, Erken Hristiyanlık ve Yedi Kiliseler hakkında eğitim aldı. Sahada alanda birebir kazı başkanlarının da katıldığı eğitimler verildi. Kültür ve İnanç Turizmi Derneği’nin bize verdiği destek çok büyük. Prof. Dr. Mark Wilson’ı ve Dr. Jason Borges’ı rehberler ile buluşturdu ve sponsor oldu sayesinde meslektaşlarımıza çok daha uygun şartlarda bu fırsatı sunmuş olduk. Dernek Başkanı Levent Oral’a teşekkür ediyorum” dedi.

Kazılarla ilgili son gelişmelerde anlatıldı

Kültür ve İnanç Turizmi Derneği Başkanı deneyimli turizmci Levent Oral, “Dernek olarak; İnanç turizminin yükselişe geçtiği bu dönemde rehberlerin de eğitimini önemsiyoruz. Türkiye’de İnanç Turizminin önemli ziyaret merkezlerinin tanıtımının yapılarak yerli ve yabancı ziyaretçi sayısını ve turizm gelirlerinin artırılmasını hedefleyen Kültür ve İnanç Turizmi Derneği, Türkiye’deki rehberlerin bu konuda eğitilmesine katkı sağlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Profesyonel Turist Rehberleri Roma Dönemi, Erken Hristiyanlık ve Yedi kiliseler hakkında 6 gün boyunca sertifikalı eğitimlere katıldı. Teorik eğitimin yanı sıra Bergama, Sardes, Efes gibi birçok Antik Kente gidip yerinde öğrenme şansı buldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde erken dönem Yahudilik ve Hristiyanlık konusunda araştırmalar yapan ve uzun zamandır Türkiye’de çalışmalarını sürdüren, sayısız tarihi ve arkeolojik alanla ilgili çeşitli kitaplar yazan, Prof. Dr. Mark Wilson ve Dr. Jason Borges eğitimlere kimi zaman kazı başkanları da eşlik etti ve kazılarla ilgili son gelişmeler rehberlere anlatıldı” diye konuştu.

ST. Polikarp Katolik Kilisesi

Ayrıca toplantının sonunda St. Polikarp Kilisesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Havari ve İncil yazarı Sen Jan’ın ilk müritlerinden biri olan Sen Polikarp, İsa’nın şehidi olarak anılırken, İzmir’de adını yaşatan kilise de inanç turizminin önemli durakları arasında. St. Polikarp Katolik kilisesinin yenilenen hali hakkında İzmir Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Turizm Daire Başkanlığı’ndan Destinasyon Koordinatörü Sinem Songül, rehberlere bilgi verdi.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *